See jutt on eramaja omanikele
Me oleme valjuhäälselt lubanud erinevates meediakanalites, et kui teil ei ole võimalik saada internetiühendust eramajja siis me toome selle teile. Jutust üksi kindlasti ei piisa ja seepärast me kirjutame siin pisut rohkem lahti meie idee ja lahenduse, kuidas me seda tagame.
Kui on olemas otsenähtavus saatjamastiga
Selles alapunktis me eriti pikalt ei peatuks. Selle lahenduse puhul luuakse kahe seadme vahel otseühendus SAATJA – VASTUVÕTJA vahel. See on pisut kallim lahendus aga sobib pigem põllul olevatele ettevõttetele või tootmistsehhidele, kes vajavad stabiilset ja suuremat andmesidemahtu ning staatilist IP aadressi
kui ei ole otsenähtavust saatjamastiga
See on nüüd pigem laiatarbelahendus ja sobiks just nendesse eramurajoonidesse, kus on võimalik tagada ühendus ainult üle LTE/4G.(ilustratiivne pilt allpool)
Välisühendus majja tuleb üle 4G ruuteri. Parema ühenduse saamiseks paigaldatakse 4G antenn kas maja katusele või välisküljele suunaga saatja masti poole. Antenni kaabel tuuakse majja sisse ja ühendatakse ruuteriga. Ruuterist läheb võrgukaabel edasi võrgujagurisse. Võrgujaguri portide arv peaks olema selline, mis kataks kõik vajalikud kaabliga ühendused majas. Võrgujaguris võiks olla vähemalt kuni 5 PoE porti ehk need pordid, mille kaudu saaks näiteks WiFi juurdepääsupunkt voolu. Sellisel juhul ei ole vaja paigaldada eraldi vooluadapterit. Ehk majasisene ühendus on tagatud ja jagatud. Sõltub majatüübist ja eripärast, kui palju oleks vaja paigaldada WiFi seadmeid. Kindel on see, et puitkarkass majas piisab ühest kvaliteetsest seadmest, et tagada vajalik kiirus ja levi kõigile tarbijatele. Ehk meie lahenduse puhul on see tagatud. Kui on aga tegemist kivimajaga siis peame kindlasti tulema kohapeale ning tegema vajalikud mõõdistamised, et välja peilida kõige parem koht WiFi seadmele või seadmetele.
Kuidas tagada vajalik ühendus kõrvalhoonele?
Kui on vaja tagada ühendus ka kõrvalhoonele siis selleks on kaks võimalust.
- Vedada maalune kaitstud võrgukaabel
- Luua Point-to-Point ühendus kahe maja vahel.
Siin on otsustamise koht. Kui majad on lähestiku siis võib peamaja WiFi seade levida ka kõrvalmajja. Kui aga ei levi ja ei ole ka seda võimalik tagada siis kõige kindlam ja soodsam oleks vedada maa-alune kaabel. Kui aga ka seda ei ole võimalik teha, jääb ainus lahendus luua kahe WiFi seadme vahel Point-to-Point ühendus. Ilustratiivsel pildil on märgitud lahendus, kus kõrvalhoonesse on loodud Point-to-Point ühendus.
Kaabelduse plussid ja miinused:
Kaablivedu oleks vast kõige kindlam hea ühenduse tagamiseks kõrvalmajja. Siin on omakorda paar lahendust, kus saab vedada kas vasest kaablit või fiibrit. Vasekaabli puhul on piiravaks selle vedamise kaugus ja üle vasekaabli tulevad ka kõik voolukõikumised, ülepinged, lühised vastasseadmesse, mis võib selle katki teha. Eriti ohtlik on see äikese ajal.
Kui aga vedada fiiber siis ülepinge ja vooluga probleeme ei ole. Küll aga on otsaseadmed pisut kallimad. Meie soovitus oleks kaablivedamise puhul siiski kasutada fiiberoptilist lahendust. Esmane investeering võib küll pisut kallim olla aga tulemus kordades parem.
Luua Point-to-Point ühendus
Kui ei saa või ei ole enam võimalik kaablit vedada siis ainus võimalus tagada internetiühendus kõrvalmajja on luua nn Point-to-Point ühendus. Selleks on vaja panna kaks selleks ennetähtud seadet majade seintele nõnda, et nad oleks suunatud teineteise poole ja nende vahel oleks tagatud otsenähtavus. Siin ei ole probleemiks ka kaugus. Lingi levipikkus võib ulatuda kuni 3km. Selle lahenduse puhul ei ole ka probleemiks äike.
Klikka pildile, et näha suuremalt
Saa arvutivõrgu eksperdiks läbi meie uudiskirjade
Teile saadetakse maksimaalselt üks kord kuus meie poolne kogemusartikkel võrguteemadest, uutest trendidest maailmaturul ning soovitusi. Saate teada olemasolevatest kampaaniatest ja uutest toodetest. Kui Te aga ühel päeval soovite mitte saada uudiskirju siis saate ennast ühe klikiga eemaldada uudiskirjade saajate nimekirjast