Asjad internetis – IoT

Tänapäeval on hakatud aina kõvema häälega rääkima “asjadest internetis”. Tavaliselt kaasneb sellele väljend IoT (Internet of Things). Mis see asi siis on? Nimest “Asjad Internetis” võib järeldada, et tegemist on asjadega, mis on internetis jne 🙂 Lihtne. Tegelikult on sellel sõnal vähe laiem tähendus. Selle sõnaga haakuvad sellised väljendid nagu “Tark Linn”, Tark Maja”, “Tark Linnak” jne … Kõige lihtsam näide selle kohta võiks olla elektripirn, mida saad üle interneti sisse ja välja lülitada, sõltumata asukohast, kus sa parasjagu asud. Või ukselukud, mida saad avada ja lukustada üle interneti. Eriliseks teeb aga selle üks pisike nüanss, seda kõike saab hallata üle juhtmevaba interneti.

See ei tähenda, et kõik tootjad, kes toodavad wifi seadmeid on selleks valmis või plaanivad sellega tegeleda. Meie omas keskkonnas räägime ühest tootjast ja selleks on Ruckus, kes on valmis saanud esimesed tooted ja tarkvara, mis selle kõik võimalikus teevad.

Ehk Ruckuse lahendis koosneb rida riistvara- ja tarkvaralistest lahendustest.

Ruckus IoT-ready Access Points (APs)

Riistvaraline IoT valmis seade, mis tagab vajaliku ühenduse IoT ja WiFi jagamiseks lõppseadmetele (kliendid)

Ruckus IoT Modules

Riistvaraline moodul, mis ühendub IoT valmidusega AP külge USB pordi kaud ning tagab vajaliku ühilduvuse baseerudes järgnevatel standarditel (BLE, Zigbee ja LoRa). IoT valmidus on Ruckuse poolt toetatud H520, R510 ja T301 seadmetel. Pesrpektiivis toetavate seadmete arv kasvab.

Ruckus SmartZone Controller

Juhtmeta võrgu virtuaalne kontroller (vSZ), pakkumaks vajaliku haldamisliidest wifi võrgu ja IoT juurdepääsu haldamiseks

Ruckus IoT Controller

Virtuaalne kontroller, mis koos vSZ kontrolleriga on mõeldud haldamaks lõpp punkte ehk asju internetis. Tegeleb turvalisuse tagamisega seadmete vahel ja võrgus. Vajalike analüütikate teostamiseks koos kolmandate tarkvara tootjatega.

Turvalisus

IoT kasutusele võtuga võivad kaasneda turvalisuse probleemid. Ruckus on aga selle peale juba eos mõelnud ja lahendab need mitme tasandikulise lahendustega nagu:

  • Digitaalne sertifikaat – Luuakse IoT valmis AP’de ja kontrolleri tasandil
  • Võrguliikluse isoleerimine – Võrguliiklus ja IO liiklus on on eraldatud VLAN abil
  • Riistvaraline turvalisus – Lukustatavad seadmed (kaaned)
  • Krüpteerimine – Rakenduse ja raadio tasandil võrguliikluse krüpteerimine üle SSL’i. Mis tagab turvalise liikluse AP ja IoT seadme vahel.

Ehk selline mitme tasandikuline turvalahendus tagab turvalise krüpteeritud liikluse AP ja IoT seadme vahel.

Kasutus ja Ruckus IoT ökosüsteem

Ruckus ei paku täislahendust, vaid pakub nii öelda vundamenti riistvaralise lahenduse ja seadmete haldamise näol. See tähendab, et Ruckuse lahendus on disainitud nii, et töötab koos kolmandate osapoolte analüütikatarkvara tootjate lahendustega. Ruckus pakub IoT valmidust koos vajaliku haldustööriistadega.

Juurutamine

 

Kes võiks leida kasu IoT kasutuselevõtust

Majutusasutustel – on võimlaus muuta lihtsamaks, mugavamaks ja turvalisemaks klientide mugavust. Võimalik kaugjuhtimise teel tühistada, muuta võtmekaarte. Saada ennetavad infot, kui keegi üritab tuppa sisse muukida jne …

Targa linna lahenduste puhul – on võimalus võtta kasutusele erinevaid kodani kekeskseid elukvaliteeti parandavaid rakendusi nagu parkimisabi vaba parkimiskoha leidmiseks, elukvaliteedi parendamisel jälgida õhu-, vee kvaliteeti ja reostuse taset.

Targa linnaku lahendused (campus) – saavad omale lisavõimalusi pakkumaks üliõpilastele paremat kasutajamugavust. Nutikad parkimislahenduse, ühendatud videovalve, nutikas valgustus, nutikad lukud jne …

Majaomanikud – majade operaatorid/arendajad saavad pakkuda oma elanikele uuemaid ja lihtsamalt paigaldatavaid nutikaid lahendusi, mida üks tark maja üldse kasutada saab.


Saa arvutivõrgu eksperdiks läbi meie uudiskirjade

Teile saadetakse maksimaalselt üks kord kuus meie poolne kogemusartikkel võrguteemadest, uutest trendidest maailmaturul ning soovitusi. Saate teada olemasolevatest kampaaniatest ja uutest toodetest. Kui Te aga ühel päeval soovite mitte saada uudiskirju siis saate ennast ühe klikiga eemaldada uudiskirjade saajate nimekirjast