Arvutivõrk on sama oluline, kui majale vundament

Maja ehitame tugevale vundamendile, see on FAKT

Sest kui me seda ei tee, variseb maja varsti kokku …

Usun, et me paljud oleme olnud või paljud on ka praegu selles hetkes, kus on vaja hakata mõtlema asjadele, millest ei tea mitte midagi – aga vaja on.
Selle artikli näitel me võtaks lahata kodu-, maja- või ettevõtte arvutivõrgu. Jah me saame need kolm vertikaali panna ühte patta selles kategoorias. Sest kõik need vertikaalid vajavad kvaliteetset lahendust.

Me oleme tegelikult sellel teemal ka kirjutanud aga aeg on edasi läinud ja mõned nii nimetatud standardid on muutunud.
Räägime kõigepealt kaablitest … me nimetame seda passiivvõrguks. Passiivvõrk on see sellepärast, et see on võrk, kus ei ole ühtegi elektrilist tarbijat nagu ruuter, võrgujagur, juhtmeta juurdepääsupunk (välja arvatud FOC konverter).

Passiivvõrku kuuluvad erinevad kaablid nagu cat5e, cat6, cat6a, cat7, cat7a, cat8. Need on siis arvutivõrgu kaablid. Miks neid nii palju on? Me oleme ka selle teema eelmistes artiklites lahti kirjutanud aga võtame siin selle lühidalt kokku ehk nende erinevused:

Cat5e Cat6 Cat6a
Cat7a Cat8 Cat9 … ???

Ehk kaablil ja kaablil on erinevus ja igal kaablil on oma võimekus. Täna on laialt veel vanades kontorites seina sees jooksmas Cat5 ja heal juhul cat5e kaabeldus. Need vasekaablid on arvestades tänast võrguvõimekust oma aja ära elanud ehk nendel kaablitel on oma piirang. Nende kaablite läbilaske võime on heal juhul kuni 1Gbps aga see sõltub väga palju kaabli paigaldusest (keskkopnd, kus see asub) ja pikkusest. Ehk selle kaabli perspektiiv ettevõttes või kodus on olematu.

Mis asjad on U/UTP, S/FTP …
Meie esimene soovitus

Siit ka meie esimene SOOVITUS. Kui hakkate oma koju või ettevõttesse arvutivõrku paigaldama või uuendama siis me soovitame juba mõelda mitte vähemale, kui cat6 kaablile. Sellest kaablist on võimalik läbi ajada juba kuni 10Gbps kiirusi ja 6a puhul on tegemist ka juba varjestatud kaabliga. Kuna suurte kiiruste läbiajamisel tekib palju müra kaabli ümber ja see mõjutab teisi kui kaabel ei ole varjestatud.

Veel üks soovitus, et kui kaablit valite siis tasub kindlasti vaadata kaablit, mis omab vajalike sertifikaate, et need on testitud ja vastavad vajalikele nõuetele. Jah uidugi hiinast saab ka ju kaableid ja ulme odavate hindadega ning sertifikaatidega. Ainus vahe on seal see, et Hiina puhul tavaliselt ka küsitakse, et mis värvi paberile te sertifikaati tahate ja mis seal peab olema :).

Usalda aga kontrolli

Seega sertifikaatide puhul külastage Taani ettevõtet FORCE Technology. Sealt lehelt leiate kaks olulist linki:
1. EC VERIFIED companies – Sertifitseeritud kaablitootjad
2. EC VERIFIED components – Sertifitseeritud komponendid

Sealt lehelt leiate vasted kaablitootjate ja nende toodete kohta, mis on lastud nii öelda sõltumatul poolel testida ja vastavalt tulemustele ka väljastada toote sertifikaadid. Nii ei lase te endale heal müügimehel nahka üle kõrvade tõmmata.

Võtameme kaablijutu kokku

Et kodu- või ettevõtte sisevõrk oleks jätkusuutlik siis tehke palun see esimene ja väga oluline investeering kvaliteetsele kaabeldusele (material kaasa arvatud). Kindlasti laske paigaldada kaabeldus ettevõttel, kellel on olemas vastav sertifikaat, et ettevõte, kelle kaablit ta paigaldab on selleks ka sertifitseeritud. Neid sertifikaate ei anta nii sama vaid selleks peab ettevõte vastama reale tingimustele ja olema teinud ka vastava eksami.
Võrgukaabeldus ei ole lihtsalt nii sama kaabli maha panek või riputamine. See tuleb teha ühe korra ja korralikult. Ärme unusta ka seda trendi, kus sisevõrku hakatakse vedama juba FOC (Fiber Obtical Cable) kaabliga.

Hoolimata kui head on Teie ettevõttes aktiivseadmed ei oma need mingitki tähtsust, kui arvutivõrk on ehitatud valedel alustel või s…..i.

Liigume kaablitest nüüd edasi aktiivseadmeteni >>>