4G/LTE lahendused eramajadele

Parem signaal annab parema tulemuse

Eestimaal on olemas kohtasid, mida nimetatakse hajeasustatud aladeks. Lihtsalt seletatuna on see koht, kus elanike arv ühe ruutkilomeetri kohta on väiksem. Või veelgi täpsemalt kirjeldada siis me nimetame neid kohtasid maakohtadeks, suvilagruntideks jne …

Miks me nendest siin räägime?

Me räägime siin nendest sellepärast, et nendesse kohtadesse on vajalik internetiühendus ja täna on selleks kõige kiirem lahendus kasutada mobiilioperaatorite poolt pakutavat 4G/LTE andmesideteenust.
Jah … me oleme kuulnud ka selle kohta palju erinevat tagasisidet, kus ühendus mida on tellitud ei ole alatihti mitte need, mida oodatakse.
Me võime siin omalt koolt kinnitada et jah … see on kõik tõsi, mida räägitakse.

Miks see kõik siis nii on?

Me oleme seda alati seletanud ja ei väsi ka uuesti seletamast.
Esiteks – 4G/LTE ühendus jagatakse ühe mobiilimasti küljes olevate klientide vahel võrdselt. See tähendab seda, et kui te olete mobiilimasti küljes ainuke klient siis saate kasutada tervet andmesideühendust üksinda ning nautida suurepärast kiirust. Kui aga on teid juba 10 klienti siis jagatakse saada olev ühendus kõigi 10 kliendi vahel võrdselt (vastavalt paketile).

Mida tähendab vastavalt paketile?

Kui kellelgi on pakett, mille maksimum kiirus on näiteks 10Mbps siis Teile rohkem ka ei anta. Kui aga Teil on pakett piiramatu siis Teile jagatakse nii palju kui jagub. See tähendab, et kui masti küljes on 150 klienti siis võib Teile jaguda võibolla isegi maksimaalselt 7Mbps ehk isegi vähem võrreldes selle kliendiga, kellele on lubatud 10Mbps. Kuid kui aus olla siis illmselt ka sellel kliendil kellel on 10Mbps pakett saab väiksema kiiruse.
Mida ma öelda tahan on see, et Teile ei GARANTEERITA seda kiirust, mis paketi te olete võtnud. Vaid Teile lubatakse KUNI seda kiirust, mis paketi Te olete võtnud.

Miks minu naaber saab parema kiiruse kui mina?

Hoolimata sellest, et Teil on naabriga sama pakett siis võib juhtuda olukord, kus naaber saab parema kiiruse, kui Teie. Miks see nii on?
Esimese asjana on vaja leida mingi lahendus, kuidas kiirust mõõta. Selleks on olemas üks lihtne veebileht nagu https://www.speedtest.net/.

Kuid oodake enne, kui vajutate nupule “GO”. Seletan lahti ühe asja, mis tuleb enne paika panna.
Nimelt kui hakkate kiirust mõõtma siis peaksite valima kiiruse mõõtmise teenusepakkuja siseselt. Ehk ülal oleval pildil on vasakul pool “Telia” ehk see on minu teenusepakkuja (Teie puhul siis Teie teenusepakkuja, kes iganes see on). Paremal on aga praegu Compic OÜ, kelle pihta kiirusetest tehakse. See oleks nüüd vaja vahetada Teie teenusepakkuja vastu. Minu puhul siis Telia vastu. Klikkan “Change Server” ja mulle avatakse:

Kus kohast valin omale “Tallinn – Telia Eesti AS”

Nüüd vajutan “GO” ning kiirusetest hakkab tööle. Ehk võrrelge õunu õuntega. Nii olete taganud kõige adekvaatsema kiiruse testi.

Mis siis, kui ma nii ei tee ja naabriga mõõdame erinevalt?

Siis te saategi erinevad tulemused. Miks? Piltlikult öeldes on see sellepärast, et teenusepakkuja kelle pihta Te ühendust teete võib olla oma (upload – üleslaadimise) kiirust piiranud vastavalt kasutajate arvule või üldiselt kõigile. Teisalt me ei tea, mis kaudu Teie poolt teostatud test veel läbi käib. Kui nüüd veelgi lahti seletada siis võtame appi jällegi sõiduteed ja sihtpunktid.
Oletame, et Te teete naabriga kiirustesti. Te ei lepi kokku mitte millesski. Tulemuseks on aga see, et naaber võitis. Miks? Kuna naaber tegi kiirusetesti Tallinnast – Viimsisse aga Teie tegite Tallinnast – Narva. Siin on esimene erinevus. Teine näide, kus lepite kokku, et teete testi Tallinnast – Pärnu. Tulemused on aga ikka erinevad. See võib olla sellepärast, et Teie test läks veel läbi Türi ja Viljandi, kui naabri test läks otse Pärnusse. Jah — võrgumaailm on keeruline aga selles ei ole raske orienteeruda, kui pisut mõned põhitõed endale lihtsate näidete põhjal selgeks teha.

Kuidas aga oma kirust ja ühendust parendada?

Eelmises artiklis “Appi … Internet on aeglane Vol.2” me rääkisime 4G/LTE puhul ühenduse eripärasustest, et miks video ja häälkõne ei ole alati kvaliteetne üle mobiilse interneti ja artikli lõpus mainisime, et meil on oma lahendus, et seda parendada. Meie lahendus on all pildil:

mille poolest meie lahendus erineb teenusepakkuja omast?

Me oleme kasutusele võtnud suurema antenni, mis püüab teenusepakkuja ühendust. Võime kinnitada, et ainuüksi tänu antenni lahendusele on signaali tugevus juba kuni 10dBm parem teenusepakkuja seadme omast. Parem signaal tähendab paremat ja kvaliteetsemat ühendust. Meie testide puhul speedtest kaudu saime erinevuseks kolme järjestiku mõõtmise puhul 6Mbps parema tulemuse ja eriti suur tõus oli üleslaadimise test, mis oli parem 10Mbps.

Antennijuhtme pikkus saab olla kuni 10m ja ruuteri enda saab panna näiteks pööningule ja sealt vajalik ühendus kaabliga tuppa võrgujagurisse vedada. Ruuterisse saab paigaldada kuni 2 SIM kaarti (näiteks erinevate teenusepakkujate oma). See juhuks, kui üks teenusepakkjua hooldab oma seadmeid või ühendus kaob siis rakendub automaatselt tööle teise teenusepakkuja SIM kaart.
Väikese kuni 3 EUR igakuise lisatasu eest saate vajadusel omale keskhalduse võimaluse, kus saate sõltumata oma asukohast hallata oma LTE seadet.

Nii nagu ma eelmises artiklis mõista andsin siis saame seda seadet kuni nädalaks proovile anda. Tuleme ja aitame selle paigaldada. Kui lahendus sobib siis paneme Teile üles uue ja toimiva ühenduse.


Saa arvutivõrgu eksperdiks läbi meie uudiskirjade

Teile saadetakse maksimaalselt üks kord kuus meie poolne kogemusartikkel võrguteemadest, uutest trendidest maailmaturul ning soovitusi. Saate teada olemasolevatest kampaaniatest ja uutest toodetest. Kui Te aga ühel päeval soovite mitte saada uudiskirju siis saate ennast ühe klikiga eemaldada uudiskirjade saajate nimekirjast

Liitu uudiskirjaga