Ühel seadmel mitu WAN porti … miks?

Mis asi on Multi-WAN ja miks seda vaja on? Mnjah … nagu ka nimi ütleb siis mõnel ruuteril/tulemüüril on võimalik seadistada rohkem, kui üks võrgliides välisvõrgu liideseks. Me ju teame, et kui ruuterile otsa vaadata siis seal on märgitud tähed WAN, LAN1, LAN2 … LAN16. Näitena alloleval seadmel on kokku 3 võrguliidest “0”, “1”, “2”, kus 0 on WAN võrguliides ja 1 ning 2 LAN võrguliidesed.
Kus nüüd on selge, et igal sarnasel seadmel on eos häälestatud üks välisvõrgu liides ja rida sisevõrgu iideseid siis liigume edasi ja seadistame ühe LAN liidese ka välisvõrgu liideseks WAN.

Miks see hea oleks?

Esimene vajadus kahe välisühenduse tarvis oleks see, et tagda katkematu võrguühendus. Ehk sellisel juhul on vaja kahte välisühendust ja soovitavalt kahelt erinevalt teenusepakkujalt. Näiteks üks ühendus võiks tulla kaabliga ja teine ühendus üle 4G (varsti siis üle 5G).
Kui juhtumisi peaks katkema maakaabliga ühendus (kaabel kaevatakse läbi ja selle parandamiseks läheb teadmata aeg) siis kahe välisühenduse puhul saab ruuteri seadistada nii, et kui üks ühendus katkeb, hakkab tööle teine ühendus. See tähendab seda, et Teie, kui klient ei adu ühenduse katkemist, küll aga sellest saab teada ettevõtte IT setsialist. IT spetsialist saab nüüd hakata selgitama põhjust, miks ühendus katkes ja uurima, millal see tagasi tuleb. Ta ei pea hakkama vastu võtma kõnesid, et miks Interneti ei ole. Seda lahendust nimetatakse kas siis “FAILOVER” või “Tagavaraühendus”

Teiseks vajaduseks võib lugeda lahendust, kus Teie, kui klient soovite, et külastajad ei kasutaks Teie ettevõtte interneti ressursi aga Te ei saa ka kliendi kiiruses mööndusi teha. Sellisel juhul võetakse majja kaks ühendust (kas siis erinevatelt teenusepakkujatelt või samalt teenusepakkujalt). Ühendatakse välisühendused ruuteriga ja tehakse ruuteris vajalikud seadistused.

NÄIDE:

(klikka pildile suurema pildi tarvis)

Ülal toodud pildil oleme ära eraldanud kaks klienti. Panime nad eraldi VLAN’i ning tänu sellele saame teha ruuteris vajalikud muudatused, et suunata VLAN’id just nendesse välisvõrgu liidestesse, kuhu me neid soovime suunata.

Antud lahenduse puhul on välja toodud väikseim WatchGuard T15 seade, millel on kokku ainult 3 võrguliiest. See tähendab, et me oleme juba 2 võrguliidest määranud WAN liidesteks ja ühe vaba LAN liidese muutsime VLAN liideseks. Nüüd saame sellest pordist kokku läbi lasta just nii palju VLAN liiklust, kui meil vaja on. Olgu siis neid kas või 500. Kui meil oleks seade, millel on rohkem võrguliideseid (näiteks T55, millel on kokku 5 võrguliidest) siis ei ole kahe kliendigrupi eraldamisega probleeme. Kuid eeldades, et meil ei ole rohkem tulemüüri võimsust vaja, kui seda suudab katta T15 seade siis lahendasime selle nii nagu ülal joonisel (ehk me laiendasime ühe ruuteri liides tänu võrgulülitile kuni 8’le võrguliidesele).

Ehk mida rohkem on võrguliideseid ruuteril seda rohkem on võimalik kasutusel võtta ka varuvälisühendusi.


Saa arvutivõrgu eksperdiks läbi meie uudiskirjade

Teile saadetakse maksimaalselt üks kord kuus meie poolne kogemusartikkel võrguteemadest, uutest trendidest maailmaturul ning soovitusi. Saate teada olemasolevatest kampaaniatest ja uutest toodetest. Kui Te aga ühel päeval soovite mitte saada uudiskirju siis saate ennast ühe klikiga eemaldada uudiskirjade saajate nimekirjast

Liitu uudiskirjaga